Diffusions Дифузії's profile

Thin REd Line in Paderborn

Von Katharina Freise PADERBORN (WV).
 Im Raum für Kunst findet eine besondere Ausstellung statt: ausgestellt sind Werke, die eine eigene Sprache sprechen. Werke, die es zum Teil schon nicht mehr geben würde.
Zu sehen ist Kunst aus der Ukraine, und aus ihr sprechen die Menschen dieses
Landes. „In dieser Ausstellung werden Ereignisse reflektiert, die den Verlauf der
Geschichte, die Welt der gegenwärtigen Ukraine und das Leben jedes einzelnen
Ukrainers verändert haben“, betont der Verein „Raum für Kunst“. In dem Atelierhaus
am Kamp sind bis zum 23. Oktober (Öffnungszeiten: dienstags bis sonntags von
16-19 Uhr) unter dem Titel „Einblicke und Ausblicke“ Werke ukrainischer Künstler
aus den Bereichen Malerei, Grafik, Skulptur, Fotografie und Video zu finden, die seit
2014 entstanden sind. An der Ausstellung nehmen zehn Künstlerinnen und
Künstler aus verschiedenen Regionen der Ukraine teil: aus Kiew, Charkiw und dem
Donbass. Zur Eröffnung am Samstagabend konnten fünf von ihnen anwesend sein
und sich über viel Applaus und eine gut besuchte Feier mit 100 Gästen freuen. Die
Künstler durften selbst ein paar Worte sprechen, die für das Publikum ins Deutsche
übersetzt wurden. Olena Klochko machte zu Beginn auf die lebensbedrohliche
Lage aufmerksam: „Hätte ich nicht auf meine Freunde gehört und wäre geflohen
mit samt der Kunst, wäre alles zerstört worden. Denn einer Rakete hat das Atelier
kurze Zeit später getroffen.“ Alan Meyer betonte die Bedeutung von Kunst als Ausdruck
kultureller Identität. „Viele Arbeiten sind unter Trümmern vergraben, viele
Künstler sind gestorben oder kämpfen an der Front. Wir sind dankbar, dass wir diese
Kunst hier ausstellen können. Es ist wichtig für uns, dass wir unser kulturelles
und künstlerisches Erbe schützen für unsere kulturelle Unabhängigkeit und Integrität“.

Neben der kulturellen betonte Alina Khrapchynska auch die mentale Bedeutung:
„Kunst als Ausdruck von Kultur ist für mich die Rettung der Seele. In der Kunst kann
ich meine Gedanken frei ausdrücken. Ich empfinde heute ein tiefes Gefühl der Geborgenheit.“ Für die Künstler war es ein besonderer Tag, sie reisten aus Berlin, Nürnberg, Frankreich und der Ukraine an. Viele von ihnen, und auch Besucher, liefen mit ihrem Handy durch den Raum und sprachen mit Freunden oder Verwandten aus der ukrainischen Heimat und zeigten ihnen die facettenreichen Kunstwerke. Die Kuratorin
Maryna Streltsova, eine Kunsthistorikerin aus Kiew, sagte: „Jeden Morgen wache
ich auf und das Erste, was ich tue, ist: Ich checke die Nachrichten zur Lage in der Ukraine. Ich glaube, das macht uns alle traurig. Und dennoch dürfen wir nicht vergessen,
Mensch zu sein und uns an den schönen Dingen zu erfreuen, so auch an der Kunst.“
Die figurativen und zum Teil abstrakten Werke der Kunstschaffenden zeigen
auch die Vielseitigkeit und Komplexität des menschlichen Lebens auf: Trotz schrecklicher Umstände bleibt der Mensch imstande, die Schönheit der Natur zu erleben, und die Fähigkeit zu bewahren, den Augenblick schätzen zu können. Alina Khrapchynska malte zum Beispiel ein Bild mit dem Titel „In Sicherheit“ (2022). „Ich habe diese Familie beim Skifahren gesehen und musste sie einfach malen. Die Kinder waren so furchtlos. Ich wünsche mir, dass die ukrainischen Kinder irgendwann nicht mehr voller Angst leben
– eben in Sicherheit“, so die Künstlerin, die derzeit in Nürnberg lebt und dafür dankbar ist.
Nicht nur in diesem Bild, auch in den Worten der Künstler klangen an diesem Abend viel Hoffnung, Mut, Zusammenhalt und Dankbarkeit mit. Petro Antyp sagte: „In Deutschland herrscht Freiheit und Demokratie. Ich erfahre hier Mitgefühl, aber auch Verständnis. Ein Verständnis dafür, dass wir als Volk für unsere Freiheit, unsere Kunst und Kultur
kämpfen und uns nicht unterkriegen lassen.“ Zwei weitere Künstler konnten erst am Sonntag aus der Ukraine anreisen, um bei der Ausstellung dabei zu sein:
„Gerade für die männlichen Künstler ist die Ausreise aus dem Land derzeit nur erschwert
möglich“, sagte Irmtrud  Winzek vom „Raum für Kunst“. Neben den Künstlern und
der Kuratorin sprachen auch der stellvertretende Bürgermeister Martin Pantke, der
Leiter des Kulturamtes, Maximilian Zindel, und der stellvertretende Vorsitzende des
Vereins „Raum für Kunst“, Andreas Eikenberg. Alle waren sich darin einig, wie
wichtig und wertvoll diese Ausstellung sei als starkes Zeichen für die Kunst(Freiheit).
Zindel betonte, man wolle eine „Bühne der Hoffnung“ bieten.


https://freeradio.com.ua/tse-mii-vnesok-u-moralnyi-sprotyv-khudozhnytsia-z-bakhmuta-olena-klochko-prezentuie-vystavku-v-nimechchyni-foto/


Мисткиня Олена Клочко, чия майстерня у Бахмуті потрапила під вогонь росіян, вивезла з рідного міста не лише свої картини, а й друзів. Ці полотна створили влітку торік. Зараз Олена гуртує митців України та Німеччини, залучаючи українців-шукачів прихистку від російської агресії. Так вона хоче просувати мистецтво сходу України у Європі.  

Нині Олена та група її колег і друзів з України — у німецькому Падерборні. Ввечері у них вернісаж, а напередодні, 8 жовтня, вони відкрили тут свою спільну виставку. 
“Для мене це місія, це мій внесок у моральний спротив [проти вторгнення Росії]. Адже будь-який німець, який бачить наше мистецтво,  чудово розуміє, що схід України не “сіра зона”, яку хто хоче, той загарбає. Вони кажуть: “Це круто: ви відкриваєте нам очі, що у вас є оригінальне дуже високого рівня мистецтво, ви маєте позицію, і ваше сприйняття [регіону та України] різко піднімається на інший рівень”, — розповідає мисткиня. 

Серед експонатів — багато робіт, які група митців сходу України створила минулого літа у Бахмуті під час арт-резиденції “Тонка Червона Лінія”. Художники створювали роботи в студії Олени Клочко в старовинній будівлі у центрі міста. Російські окупанти декілька разів влучали неподалік великими калібрами: в студії вилетіли шибки, пошкоджений дах. Незадовго до цього мисткиня встигла вивезти роботи з небезпечного рідного міста.

За словами Олени Клочко, на відкриття виставки прийшли багато українців, які знайшли у Німеччині тимчасовий прихисток від військової агресії Росії.
“І це було дуже круто! Вони підходили, підтримували, захоплювалися, брали автографи та обіймалися”,  —  розповідає Олена.
Також була й німецька публіка, в тому числі заступник бургомістра міста та голова культурного департаменту цього регіону. Профінансували виставку теж німці, це Міністерство федеральних та європейських і міжнародних справ землі Північний Рейн-Вестфалія та Фонд громадян Падерборна.
“Ми здивовані, як серйозно вони підійшли до нашої ситуації: це не просто підтримка біженців, це товариське міжпрофесійне співробітництво”, — розповідає про співпрацю з німецькими колегами Олена Клочко.


Роботи можна оглянути до 23 жовтня у виставковому центрі “Raum für Kunst Paderborn”, яким керує група німецьких митців. Саме вони допомогли українським колегам організувати виставку.

Виставка “Погляди та перспективи. Позиції українських митців” представляє роботи художників з Донбасу, Харкова та Києва. Окрім бахмутянки Олени Клочко тут митці Петро Антип та Микола Бірючинський з Горлівки, Сергій Захаров та Олександр Джантиміров з Донецька, Дмитро Коломойцев та Катерина Свіргуненко з Києва, Аліна Храпчинська з Харкова. Також долучився Алан Меєр, який живе, працює та волонтерить на дві країни, між Німеччиною та Україною.


Це не лише твори живопису та графіки, а й скульптури, фотографії та відео, створені з 2014 року. Тобто за період від анексії Криму, початку війни в Україні, російської окупації та повномасштабного вторгнення.

Тож експоновані роботи відображають події, які змінили хід історії, світ сучасної України та життя кожного українця. А ще роботи митців передають багатогранність і складність людського життя. 
У Німеччині знайшли прихисток десятки тисяч людей з українського сходу. Одна з німецьких родин неподалік від Гамбурга прихистила 13 українців з Донбасу. Також до Німеччини з Бахмута виїхав 74-річний митець Сергій Садчиков. Усі картини, які створив за життя, йому довелося залишити вдома. Але нещодавно волонтери та музейники змогли вивезти його роботи у безпечніший регіон. 

https://arthoda.com.ua/2022/10/16/paderborn-vystavka-ukr-mystetstva/


У Падерборні триває виставка сучасного українського мистецтва

У німецькому Падерборні триває виставка «Погляди та перспективи. Позиції українських мисткинь і митців». Вона є рефлексією на події, котрі змінили хід історії, світ сучасної України та життя кожного українця. Водночас фігуративні та почасти абстрактні роботи учасників проєкту демонструють багатогранність і складність людського життя й розкривають загострену сьогоднішніми складними обставинами здатність людини відчувати красу світу і природи, уміння цінувати кожну мить.
Серед них – представники різних регіонів України: Києва, Харкова та Донбасу. В експозиції представлені твори живопису, графіки, скульптури, фотографії та відео, створені з 2014 року до сьогодні, – за період, котрий охоплює всі вісім років війни в Україні, що почалася з анексії Криму та російської окупації деяких населених пунктів Донецької та Луганської областей.
Виставка стала символом дружби та професійної солідарності німецьких й українських митців і мисткинь. Німецький центр мистецтва Падерборна вирішив витратити виграний грант на підтримку українських колег, постраждалих від повномасштабної війни в Україні. Завдяки цьому з 10 учасників і учасниць на відкритті виставки 8 жовтня були присутні Петро Антип, Олена Клочко, Алан Мейер, Катерина Свіргуненко, Аліна Храпчинська, а також трохи пізніше з Києва приїхали Сергій Захаров і Олександр Джантіміров. На жаль, до них не змогли приєднатися Микола Бірючинський, Світлана Карунська та Дмитро Коломийцев, котрий прямо зараз боронить Україну на фронті. 
На відкритті українців вітали представники місцевої влади, у них брали інтерв’ю регіональні ЗМІ. А, головне, – вони мали можливість висловитися не лише через твори мистецтва, а й розповісти про наболіле та ще раз привернути увагу німецької публіки до війни в Україні. Цього вечора по-особливому відчувались єдність та взаємодопомога, і новий острівець української сучасної візуальної культури зажив своїм життям у центрі неметушливого 150-тисячного Падерборна. 
У межах виставки демонструються, зокрема, вибрані роботи з проєкту «Тонка червона лінія», котрий відбувся 2021 року в Донбасі за кураторства та участі художниці Олени Клочко. Петро Антип, Микола Бірючинський, Олександр Джантіміров, Дмитро Коломийцев, Алан Мейєр та Сергій Захаров – митці східного регіону України.  Минулого літа всі вони стали учасниками арт-резиденції в Бахмуті, котрий вже тоді був прифронтовим містом.
Назва проєкту «Тонка червона лінія» – алюзія на культовий кіношедевр, філософську військову драму Терренса Маліка. Для учасників проєкту «Тонка червона лінія» – це смуга життя і смерті на землі Донбасу, де йде війна, на якій загинули тисячі українських військових і волонтерів, а жертвами стали десятки тисяч мирних жителів. Війна зламала звичний спосіб життя, поставила людей в умови жорсткого виживання. Це символ самої землі на Сході України: вона червона на зрізі, тому що в ній багато заліза. 
У фокусі проєкту – питання самоідентифікації мешканців промислового Донбасу та подолання соціальної травми регіону. Для вищеназваних митців «Тонка червона лінія» стала символом людської свідомості, котрою так часто маніпулюють, і котра є однією з цілей російської пропаганди в цій війні. Першій фазі війни на Донбасі та переосмисленню себе й свого життя в нових умовах воєнного конфлікту присвячена і відеоробота Олени Клочко “Beautiesandbeast” (2018).
Українська ідентичність Донбасу у творах Петра Антипа та Миколи Бірючинського оприявнюється через призму міфу та філософські роздуми про фундаментальні категорії буття, час і простір, прадавні історичні корені цього регіону.
Окрім великої фотороботи з проєкту «Тонка червона лінія» Олександра Джантімірова, на виставці можна побачити і фотографії з його серії «Калейдоскоп» (2016). У ній він проводить художнє дослідження законів природи, співвідношення асиметрії та симетрії, як ознак «живого» та «неживого».
Об’єктами зображення в творах Катерини Свіргуненко «Духовне світло I та II» (Fun’s Graphic Værksted, Данія, 2018) є кристали. Кришталева куля уособлює крихкість нашого маленького світу. Кришталева крапля — гіпертрофована метафорична сльоза як символ сліз, чи то спричинених щастям, чи то породжених болем, пов’язаним із втратами. Обидва твори відзначено третьою премією в номінації «Естамп» на X Національній виставці графіки імені Георгія Якутовича у 2020 році.
«Перші дні» є назвою серії з чотирьох гравюр, створених Катериною Свіргуненко під час резиденції «Великий перевіз» у 2014 році (Полтавщина, Україна). Широкий відкритий обрій з пагорбу, де розташована резиденція, надихнув мисткиню на пейзажну серію, що передає її враження від стану природи, постійних злив і блискавок, під час яких земля у магічний спосіб «зливалася» з небом. Це нагадувало їй перші дні створення світу. 
Тема очікування цікавить двох мисткинь. Світлані Карунській важливо візуалізувати саму ідею очікування – зростання, змін і, зрештою, закінчення війни. У її паперовій скульптурі, створеній разом з іншими під час її перебування в Німеччині 2022 року, у дивовижний спосіб синтезовано органічні та геометричні форми. У лаконічному  силуеті динаміка руху врівноважується уповільненим процесом очікування.
 Аліна Храпчинська натомість порушує проблему тварин, які також потерпають від війни та чекають своїх господарів. Під час евакуації мирних українців від деяких домашніх тварин відмовилися, деякі родини загинули під обстрілами, а їхні улюбленці залишилися на самоті. Хтось чекає повернення додому свого господаря / господині, котрий / а захищає Україну від ворожої навали.
У картині «У безпеці» Аліна Храпчинська втілює своє уявлення про безпечний простір дитинства, який так швидко зник з реальності українських дітей з початком російсько-української війни.

У Падерборні триває виставка сучасного українського мистецтва
Ідея – Мона Шеффер, Олаф Шідель
Кураторка виставки – Марина Стрельцова
Дизайн плакату – Максим Засикалов
Фотографії – Катерина Свіргуненко, Аліна Храпчинська
Виставка українських мисткинь і митців фінансується Міністерством федеральних і європейських і міжнародних справ землі Північний Рейн-Вестфалія, Фондом громадян Падерборна та організована за підтримки Raum für Kunst Paderborn.
Виставка триватиме з 8 до 23 жовтня 2022 року в Raum für Kunst Paderborn, Німеччина

https://arthoda.com.ua/category/mistetskij-oglyadach/retsenziyi-na-vistavki/
Thin REd Line in Paderborn
Published:

Thin REd Line in Paderborn

Published: